fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezes PiS: Polskie interesy zabezpieczone

Decyzje, które zapadły na szczycie w Brukseli, mają poparcie Jarosława Kaczyńskiego. Wicepremier i prezes PiS uznał, że to, co udało się wynegocjować, zabezpiecza interesy Polski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zwolennikiem porozumienia, jakie na szczycie w Brukseli zaakceptował premier Mateusz Morawiecki.

„Udało się zdobyć wszystko, co tylko było teraz do zdobycia możliwe, by z jednej strony zabezpieczyć pozycję naszego kraju wewnątrz Wspólnoty, a z drugiej wzmocnić polski budżet, polską gospodarkę potężnym zastrzykiem pieniędzy. Jeszcze raz powtarzam – to, co udało się wynegocjować, w najwyższym możliwym stopniu zabezpiecza nasze interesy” – powiedział „Gazecie Polskiej” Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiS.

Na pytanie o głosy – również z obozu Zjednoczonej Prawicy – mówiące, że trzeba było domagać się wycofania rozporządzenia wprowadzającego mechanizm oceny praworządności Jarosław Kaczyński odpowiedział, że „nawet gdyby ten mechanizm został wykreślony, (…) to za kilka miesięcy mógłby zostać wprowadzony ponownie i wówczas nie mielibyśmy żadnej możliwości zablokowania go”.

„Proszę pamiętać, iż my ciągle mamy kontrolę nad sytuacją. Komisja Europejska wywiązała się ze swojego zobowiązania i zatwierdziła wytyczne – słowo w słowo – które zostały wynegocjowane. Teraz Sejm będzie mógł zapalić zielone światło dla powołania tzw. koronafunduszu. Jasno to zakomunikowaliśmy na szczycie – zgodę Sejmu uzależniamy od realizacji ustaleń” – wskazał Jarosław Kaczyński.

Z doniesień medialnych wynika, że KE złożyła wczoraj w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw Unii deklarację dotyczącą budżetu UE i mechanizmu warunkowości. Zobowiązuje się w niej do stosowania zapisów konkluzji, przyjętych na szczycie Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj