fot. PAP/Marcin Obara

Premier zwrócił się do marszałek E. Witek o zwołanie niejawnego posiedzenia Sejmu ws. cyberataków

16 czerwca br. odbędzie się niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków – O zwołanie posiedzenia wnioskował premier Mateusz Morawiecki. Piotr Müller, rzecznik rządu, podkreślił, że skala ataków jest duża i dotyczy szerokiej grupy osób.

W ubiegłym tygodniu doszło do ataku na skrzynkę e-mailową i media społecznościowe  Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz jego żony.

Szef rządu powiedział wczoraj, że wiele wskazuje na to, iż był to atak hakerski skierowany ze Wschodu. Podkreślił, że to lekcja i nauczka, którą cała klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca.

– Trzeba polegać na dwustopniowym procesie weryfikacji bezpieczeństwa oraz zabezpieczaniu haseł, do czego bardzo gorąco namawiam. Przez tzw. skompromitowanie – jak to mówią fachowcy od cyberbezpieczeństwa – szeregu skrzynek Wirtualnej Polski doszło do ich przejęcia przez nieuprawnione podmioty. Jest to bardzo zła sytuacja. Mam nadzieję, że skłoni to wszystkich do tego, aby bardzo skrupulatnie dbali o przestrzeganie bezpieczeństwa w sieci – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo po ataku na skrzynkę e-mailową Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dotyczy ono bezprawnego wykorzystywania danych w postaci loginu i hasła do poczty ministra. Przestępstwo to zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Postępowanie pod nadzorem Prokuratury prowadzić będzie ABW.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl