Premier złożył życzenia wiernym obrządków wschodnich z okazji Bożego Narodzenia

Premier Mateusz Morawiecki złożył wiernym obrządków wschodnich życzenia z okazji Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego, w sobotę przypada wigilia tych świąt. W Polsce obchodzą je w tym terminie m.in. prawosławni i grekokatolicy.

Nagranie z życzeniami premiera zostało opublikowane na Twitterze i na stronie Kancelarii Premiera.

„Chrystos sia rażdaje – Chrystus się rodzi. Wszystkim naszym współbraciom, rodakom, członkom Kościoła Wschodniego, prawosławnym i grekokatolikom, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia pełnych radości świąt Bożego Narodzenia” – powiedział szef rządu.

Dodał, że polskie cerkwie leżą nie tylko w najpiękniejszych miejscach, regionach naszego kraju, ale stanowią też „nieodzowną, kluczową część naszej kultury”.

„Wzbogacają naszą kulturę i naszą narodową, państwową tożsamość. A dzielenie się prosforą przy wigilijnym stole i modlitwa przy ikonach, jest tak samo ważna i tak samo piękna, jak dzielenie się opłatkiem i modlitwa przy bożonarodzeniowej szopce” – podkreślił.

„A muszę się też przyznać, że kutia jest od blisko 50 lat moją ulubioną potrawą i jednym z najbardziej smakowitych dań Bożego Narodzenia” – dodał Mateusz Morawiecki. Dołączył też do życzeń świątecznych, życzenia na 2018 rok.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w sobotę wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do kolacji wigilijnych. Przy składaniu życzeń będą dzielić się prosforą; w nocy wielu prawosławnych uda się do cerkwi na kilkugodzinne uroczystości.

Hierarchowie Kościoła prawosławnego liczbę wiernych w Polsce szacują na ok. 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób.

Grekokatolików jest w naszym kraju ok. 33 tys.

PAP/RIRM

drukuj