fot. PAP/Paweł Supernak

Premier z planem czy bez planu?

Premier Donald Tusk mówił w poniedziałek o planach gospodarczych rządu. Zapowiedział on wzrost inwestycji i mniej regulacji dla przedsiębiorców. Słów prezesa Rady Ministrów nie potwierdzają ani dane, ani to, co rząd robił w ostatnich miesiącach.

W budynku Giełdy Papierów Wartościowych w poniedziałek na konferencji zebrali się członkowie rządu i przedstawiciele polskiego biznesu. Premier Donald Tusk zapowiedział plan rozwoju gospodarczego.

– W Polsce inwestycje w roku 2025 to będzie ponad 650 miliardów złotych – zapewnił szef rządu.

Choć kwota może robić wrażenie, to w ujęciu PKB jest ona niższa niż w ubiegłych latach. Środki mają trafić m.in. na transformację energetyczną.

– Jesteśmy także po decyzji, aby umożliwić wskazanie drugiej potencjalnej lokalizacji na drugą elektrownię jądrową – poinformował Donald Tusk.

Padły także deklaracje dotyczące inwestycji w kolej czy transport morski. Zapowiedzi różnią się od dotychczasowych działań rządu, w tym okrojenia elementu kolejowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym – mówił prof. Marcin Szewczak, prawnik, europeista.

– Nie będzie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ponieważ Tusk doskonale wie, że trzeba wspierać rozwój lotniska w Berlinie – stwierdził ekspert.

Dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska wskazują także na porzucenie inwestycji w transport na Odrze.

– Rzeka żeglowna byłaby tutaj potrzebna, bo przecież towary musiałyby być jakoś dostarczane do portów – zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Premier zapowiedział także zmiany dla biznesu, ale w tej kwestii również zabrakło konkretnych propozycji. Padła za to prośba do założyciela i prezesa firmy InPost, Rafała Brzoski.

– Deregulacja nie jest niczym trudnym, trzeba tylko chcieć i pan akurat wie, co trzeba zrobić. Słuchajcie! Jak konkrety to konkrety: niech się pan za to weźmie – mówił Donald Tusk.

Szef InPostu sam nie krył zaskoczenia i rozbawienia tą propozycją. Zapowiedział jednak, że podejmuje wyzwanie.

– Mam nadzieję, że dzisiaj jako organizacje pracodawców, przedsiębiorców będziemy w stanie pokazać najlepsze możliwe projekty – oznajmił Rafał Brzoska.

Jak zauważył były Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, premier wyrzucił do kosza ustawę deregulacyjną przygotowaną przez ministra rozwoju, Krzysztofa Paszyka. Chodziło o ważne zmiany, takie jak krótsze kontrole mikroprzedsiębiorców, wprowadzenie e-weksli czy sześciomiesięczne vacatio legis.

– Jego resort pracował przez cały rok nad tym pakietem, a tu się okazuje, że (…) pakiet nie jest ważny. Mamy nadzieję, że bardzo szybko pan Brzoska przejmie pakiet pana ministra Paszyka – zaznaczył Adam Abramowicz.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak, nie spodziewa się realizacji nowych obietnic.

– Te zapowiedzi mają taką samą wartość jak zapowiedź Donalda Tuska z czasów kampanii wyborczej z 2023 r., że benzyna będzie kosztowała 5,19 zł, jeśli Tusk dojdzie do władzy – stwierdził polityk.

Wszystkie sondaże pokazują, że większość Polaków – w tym także wyborców koalicji rządzącej – jest niezadowolona z obecnego rządu, a za kilka miesięcy odbędą się wybory prezydenckie.

– Ta cała konferencja to chyba skutek skutecznej kampanii Karola Nawrockiego, który mówi o sprawach gospodarczych, porusza je, uderza w rząd – zauważył Marek Wardaszka, ekonomista.

Spadające poparcie dla rządu przekłada się na topniejące sondaże wiceszefa Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl