Premier w Katowicach o deklaracji polsko-izraelskiej: możemy być z niej niezwykle dumni

Za sprawą wspólnej deklaracji polsko-izraelskiej postawiliśmy prawdę historyczną z powrotem na nogach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Katowic odniósł się do dokumentu, jaki podpisał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Deklaracja została opublikowana w wielu gazetach na całym świecie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że poprzez deklarację pokazaliśmy jak wygląda m.in. prawda historyczna o Polakach, którzy w heroiczny sposób ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej.

– To, co „stawało na głowie” w ostatnich 25 latach, w szczególności, kiedy nam zaczęto przypisywać grzechy innych, kiedy próbowano w nas wzbudzić wyrzuty sumienia wobec zbrodni popełnionych przez innych. Polska, która stawiła tamę niemieckiemu, hitlerowskiemu barbarzyństwu, miała odpowiadać za to barbarzyństwo. My powiedzieliśmy „nie” i skutecznie dokonaliśmy zwrotu, jakiego przez ostatnie 30 lat nie było. Po raz pierwszy położyliśmy na stole, różnych stołach świata – można tak powiedzieć – deklarację, która w jasny sposób określa prawdę historyczną o czasach II wojny światowej. I z tego możemy być niezwykle dumni – powiedział premier.

Tłem dla podpisania dokumentu stała się uchwalona 27 czerwca nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmiana ta uchyla przepisy przewidujące kary więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Ustawa w poprzednim kształcie spotkała się z krytyką m.in. Izraela i USA.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl