fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki: Łącze Polska-Słowacja perspektywą zaopatrzenia w gaz ze wszystkich kierunków

Połączenie gazowe Polska-Słowacja daje perspektywy zaopatrzenia naszego regionu w gaz praktycznie ze wszystkich kierunków świata – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego uruchomienia interkonektora Polska-Słowacja.

„Dziś otwieramy gazociąg na Słowację, (…) to gazociąg, który tworzy perspektywy zasilania w gaz naszego regionu gazem praktycznie ze wszystkich kierunków świata” – wskazał szef rządu.

Mateusz Morawiecki poinformował, że jeśli zajdzie taka potrzeba, dzięki otwieranemu połączeniu gaz może trafić do Polski z Algierii, przez Włochy i Słowację, lub z północy, z Norwegii czy z innych kierunków, przez Polskę do Słowacji.

Premier przypomniał, że dzięki podpisanym ze Stanami Zjednoczonymi kontraktom mamy szansę na niższe ceny za gaz, ponieważ kontrakty te były podpisywane dwa-trzy lata temu.

Szef rządu powiedział, że gazociąg łączący Polskę ze Słowacją jest gazociągiem pokoju, gazociągiem bezpieczeństwa – w przeciwieństwie do tych, które budowane były przez Rosję i Niemcy ze wsparciem niektórych innych krajów, czyli w przeciwieństwie do gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

„Jak widzimy, to były gazociągi wojny, gazociągi, które doprowadziły nie tylko do destabilizacji w Europie, ale do tego, z czym mierzymy się dzisiaj” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że obecnie cena gazu osiągnęła kolejny historyczny rekord – ponad 310 euro za MWh.

„To dowód bankructwa polityki niemieckiej kupowania tak zwanego taniego gazu z Rosji (…). Ten gazociąg Polska-Słowacja i dalej ze Słowacji do Austrii na wschód do Ukrainy, ale także Rumunia-Węgry, i podłączenie tego gazociągu z kolei przez północ przez Polskę do Norwegii i terminal LNG, to gazociąg pokoju, gazociąg, który tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o strategiczną koncepcję Trójmorza” – powiedział szef rządu.

Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg „Braterstwo” – jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.

Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

https://twitter.com/PremierRP/status/1563082022066987008

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl