fot. PAP/Marcin Obara

Premier udał się na szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki udał się dziś na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Przed rozpoczęciem obrad szef rządu spotka się z Angelą Merkel, ustępującą kanclerz Niemiec. Premier RP weźmie też udział w spotkaniu koordynacyjnym Grupy Wyszehradzkiej.

Szczyt rozpocznie się dziś o godz. 15.00. Unijni liderzy omówią m.in. kwestię podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę. Są one odczuwalne także dla obywateli naszego kraju. Zgodnie z polskim stanowiskiem Komisja Europejska powinna szukać długoterminowych rozwiązań problemu dotyczących wahań cen energii, uwzględniając szczególnie potrzebę wsparcia najbardziej wrażliwych odbiorców gospodarstw domowych.

Wśród tematów szczytu znajdzie się także polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa Wspólnoty oraz implementacja ustaleń czerwcowego szczytu w zakresie polityki migracyjnej. Nasz kraj wspiera rozwój całościowego podejścia do zarządzenia migracją i azylem z uwzględnieniem zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.

W Brukseli nie zabraknie rozmów o pandemii i o tym, jak w przyszłości przeciwdziałać podobnym sytuacjom. Piotr Müller, rzecznik rządu, przekazał, że w ocenie Polski należy podjąć działania mające na celu ograniczenie rozpowszechniania fake newsów i dezinformacji dotyczących szczepionek.

Jest też potrzebna kontynuacja kampanii zachęcających do szczepień. Polska wspiera utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia. Szczyt Rady Europejskiej zakończy się jutro po południu.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl