Premier Morawiecki: Polska przeznaczy dodatkowo 10 mln dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom

Polski rząd przeznaczy dodatkowe 10 mln dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie. Taką deklarację miał złożyć premier Mateusz Morawiecki podczas kończącej się dziś dwudniowej wizyty w tym kraju.

W rozmowie z PAP szef polskiego rządu powiedział, że środki zostaną przeznaczone na budowę domów modułowych.

Jeśli ta pomoc okaże się efektywna, a współpraca przy budowie będzie przebiegała we właściwy sposób, (…) to jesteśmy w stanie angażować większe środki – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na antenie Polskiego Radia przypomniał, że Liban, który liczy 4 miliony mieszkańców, przyjął ponad milion uchodźców.

To dla każdego kraju jest olbrzymie wyzwanie. Władze libańskie podkreślają, że ten kierunek, który rząd PiS od samego początku wskazuje, czyli pomoc uchodźcom na miejscu, jest najlepszy. Dlatego premier Morawiecki podjął decyzję o przeznaczeniu ze specjalnej rezerwy ok. 10 mln dolarów (blisko 35 mln zł) na wspólne projekty polsko-libańskie – powiedział Michał Dworczyk.

W ub. roku Polska zadeklarowała 50 mln euro na wsparcie funduszu stabilizacji dla uchodźców, zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny i wsparcie dla Europejskiego Funduszu Powierniczego dla Afryki.

Dziś, w ostatnim dniu wizyty w Libanie, szef polskiego rządu spotka się z prezydentem Libanu Michelem Aounem oraz pracownikami Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej z Kubajat.

Wczoraj premier Morawiecki rozmawiał ze swoim libańskim odpowiednikiem. Złożył również wieniec pod pomnikiem byłego premiera tego kraju Rafika Haririego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl