fot. twitter.com/MorawieckiM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko w sprawie otwarcia gospodarki

Otwarcie gospodarki, a zwłaszcza branż, które są najbardziej narażone na kontakty społeczne, jest niezwykle wrażliwym działaniem z punktu widzenia walki z pandemią – w ten sposób premier odniósł się do pytania o możliwość otwarcia gastronomii.

Mateusz Morawiecki był pytany o kwestię otwarcia gospodarki podczas sesji Q&A z internautami. Jeden z nich chciał wiedzieć, czy pracownicy gastronomii i innych zamkniętych branż będą mogli wcześniej się zaszczepić, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania.

– Na pewno musimy poczekać na uspokojenie sytuacji pandemicznej. Niezwykle wrażliwym barometrem, instrumentem, działaniem z punktu widzenia skuteczności walki z pandemią dla najbardziej poszkodowanych branż – aby przynajmniej częściowo zrekompensować im koszty, straty, ubytek obrotów – proponujemy i mamy już przygotowane pieniądze na rekompensaty. Za długo czekaliśmy na zgody ze strony Komisji Europejskiej. W końcu udało się przekonać KE, angażujemy środki budżetu państwa polskiego i będziemy dalej angażować w pomoc dla przedsiębiorców – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany o wyzwania, przed jakimi stoi Polska w 2021 r. W odpowiedzi wskazał, że najpierw musimy zwalczyć pandemię. To – jak mówił – najbliższe 4-5 miesięcy.

Potem szef rządu ma nadzieję na mocne odbicie gospodarcze. Mateusz Morawiecki poinformował, że w międzyczasie zostanie zaprezentowany ,,Nowy Polski Ład”, czyli propozycja na czas po pandemii.

Jak powiedział, zostaną w nim zaprezentowane przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj