Premier: Powstańcy muszą być dla nas świadectwem wolności i walki o prawdę

Powstańcy warszawscy muszą być dla nas wszystkich najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, godność i człowieczeństwo; to bohaterowie nie tylko Polski, ale też świata – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z harcerzami i wolontariuszami.

W środę przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po oficjalnych uroczystościach szef rządu spotkał się z harcerzami i wolontariuszami biorącymi udział w przygotowaniu akcji „Wolność Łączy”. Wcześniej – jak podała KPRM – w Muzeum Powstania Warszawskiego, Morawiecki spotkał się powstańcami warszawskimi.

Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy z 63 dni powstania tłumaczy najlepiej, dlaczego jeszcze Polska nie zginęła i dlaczego jeszcze Polska nie zginie.

„Na grobach naszych powstańców, na grobach naszych przodków, którzy walczyli o wolność (…) najlepiej widzimy, czym była ta wolność, jak straszną krwią była okupiona” – mówił szef rządu.

Premier Morawiecki stwierdził też, że powstańcy walczyli w taki sposób, „który dzisiaj trudno nam sobie nawet uświadomić”. Wskazał, że w pierwszych dniach walk dywizje niemieckie posługiwały się żywymi tarczami.

„To była walka z największym barbarzyństwem. W Warszawę kły wbiła bestia, która była wyrazem nieludzkiej siły, próbującej zniszczyć doszczętnie Polskę” – mówił premier.

Jak dodał, powstańcy, którzy tutaj są z nami, i których nie ma już dzisiaj z nami, muszą być dla „nas wszystkich tym najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, walki o godność, walki o człowieczeństwo”.

„To są bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata” – podkreślił premier Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj