fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki w Białobrzegach: Coraz więcej małych firm korzysta z tzw. małego ZUS-u

Polscy mali przedsiębiorcy korzystają z tzw. małego ZUS-u – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził Białobrzegi, gdzie spotkał się z właścicielami mikrofirm.

Premier uda się dziś do trzech regionów w ramach akcji „300 dni Piątki Morawieckiego”. Prezes Rady Ministrów chce pokazać, jak wdrażane są pomysły z ubiegłego roku. Wśród nich był m.in. tzw. mały ZUS.

– Mogę z ogromną radością powiedzieć, że widzę na przykładzie mechaników, małych piekarni, zakładów, butików, jak właśnie wiele jest takich tutaj (w Białobrzegach) firm, że ci przedsiębiorcy korzystają na tym. O to nam właśnie chodziło. To jest Polska dla polskich przedsiębiorców, dla małych firm jest mały ZUS. Tak, jak kiedyś wszyscy mali chłopcy chodzili w krótkich spodenkach, a potem chcieli już chodzić w dłuższych spodniach, wyrastali z tego, tak też każda mała firma chce być większą firmą, ale na początek przydadzą się te mniejsze obciążenia i temu służy nasz program – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oceniła, że rząd zdał egzamin w tym zakresie na piątkę.

– My zakładaliśmy około 160 tys. beneficjentów, którzy mogą z tego rozwiązania skorzystać. Mamy zatem ponad 70 proc. zainteresowania, a przypomnijmy, że to jest rozwiązanie nieobowiązkowe, ale dla tych, którzy chcą z niego skorzystać. W zakładzie fryzjerskim pani Karoliny, w jej kieszeni zostaje miesięcznie około 300 zł. więcej. To przy tym, jak się ma rodzinę i dwójkę dzieci, to jest znakomite ułatwienie i odciążenie budżetu rodzinnego. Tego typu rozwiązania mają praktyczne przełożenie na życie i kondycję małych i średnich firm, ale także na życie rodzin, które żyją właśnie dlatego, że takie firmy są dzisiaj w Polsce – wskazała minister Jadwiga Emilewicz.

Szef polskiego rządu będzie przebywał dziś w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Na zakończenie spotka się także z rodziną wielodzietną.

RIRM

drukuj