fot. pixabay.com

Poznań: CBŚP zatrzymało 17 osób z grupy przestępczej wyłudzającej VAT

CBŚP zatrzymało 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej z woj. wielkopolskiego, która wyłudzała podatek VAT i prała brudne pieniądze. Podejrzani mieli wystawić fikcyjne faktury na obrót m.in. europaletami na kwotę co najmniej 50 mln zł.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji, poinformowała we wtorek, że funkcjonariusze tej formacji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT i prali pieniądze. Zatrzymano 17 osób, w tym osobę podejrzaną o kierowanie grupą. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

„Policjanci ustalili, że z ustalonych podmiotów uzyskiwano fikcyjne faktury dotyczące transakcji gotówkowych o wartości nie mniejszej niż 50 mln zł, które następnie księgowano w zależnych od siebie spółkach z o.o., a następnie na ich podstawie wyłudzano nienależny podatek VAT” – przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Do wyłudzeń miało dochodzić w związku z rzekomym obrotem opakowaniami drewnianymi, deskami oraz europaletami. W rzeczywistości transakcje nie miały miejsca, albo dokonywano obrotu niewielkiego obrotu paletami, który miał na celu stworzenie wrażenia legalnej działalności spółek. Proceder miał trwać od początku 2018 roku do końca czerwca 2019 roku.

Doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania bądź udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a dwie osoby odpowiedzą za popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej, co zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura podała, że podczas przeszukań siedzib kilku firm zarejestrowanych w województwie wielkopolskim zabezpieczono dokumentację, nośniki danych, komputery oraz telefony komórkowe. Dane zawarte na tym sprzęcie zostaną teraz przeanalizowane. Zabezpieczono także należące do podejrzanych mienie warte kilka milionów złotych. Jak poinformowała prokuratura, są to m.in. hipoteki na nieruchomościach, samochody oraz gotówka. Podejrzani mają zakazy zbycia i obciążania tego mienia.

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podkreśliła, że śledztwo ma charakter rozwojowy.

PAP

drukuj