fot. pixabay.com

M. Dworczyk: Osoby zaszczepione nie powinny liczyć na szczególne przywileje

Osoby zaszczepione nie powinny liczyć na szczególne przywileje, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ograniczona możliwość dostępu do szczepień – powiedział we wtorek w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM był pytany w radiowych „Sygnałach Dnia”, czy osoby zaszczepione mogą liczyć na inne traktowanie w różnych sytuacjach społecznych.

„W moim przekonaniu na żadne szczególne przywileje takie osoby nie powinny liczyć, natomiast wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu – osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych” – mówił Michał Dworczyk.

Ze statusu osoby zaszczepionej wynika np. brak obowiązku kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobą chorą.

Dopytywany, czy np. kluby fitness mogłyby zostać otwarte dla osób zaszczepionych, zaznaczył, że w tej chwili takich rozwiązań nie ma.

„Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem” – przekonywał szef KPRM.

PAP

drukuj