M. Dworczyk: Wierzę, że Polacy, którzy będą chcieli wrócić, przyjadą z Kazachstanu do Polski

Jestem przekonany, że w czasie tej kadencji spłacimy dług moralny wobec naszych rodaków w Kazachstanie – powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia odniósł się w ten sposób do obchodzonego dziś w Kazachstanie Dnia Polaka. Michał Dworczyk zwrócił w tym kontekście uwagę na znowelizowaną ustawę o repatriacji.

– Odpowiedzialność za repatriację przejmuje na siebie państwo polskie, instytucje centralne. Wierzę, że wszyscy Polacy, którzy będą chcieli wrócić, przyjadą do Polski. To jest nasz niespłacony dług moralny. Słyszeliśmy też w wypowiedziach działacza polskiego z Kazachstanu, że pojawiali się różni politycy w Kazachstanie, rozbudzali nadzieje, opowiadali o tym, że Polska przyjmie te osoby, a później nic z tym się nie działo. Wierzę, że w tej chwili to się zmienia – powiedział Michał Dworczyk.

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że w tym roku na ten cel zarezerwowano w budżecie ponad 30 mln zł.

Na uroczystości do Kazachstanu udała się delegacja z Polski. W jej skład wchodzą m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz senator Anna Maria Anders, która pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego.

W Kazachstanie przebywa obecnie ok. 30 tys. osób polskiego pochodzenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl