fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki o nowych ministrach: Będą stanowić fundament naszej drużyny wzmacniającej Polskę

Nowi ministrowie i doświadczeni fachowcy Adam Niedzielski i Zbigniew Rau będą stanowić silny fundament naszej drużyny wzmacniającej Polskę – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1296540273565196295

„Jestem przekonany, że powołani dziś nowi ministrowie i doświadczeni fachowcy – @a_niedzielski i @RauZbigniew – będą stanowić silny fundament naszej drużyny wzmacniającej Polskę” – czytamy we wpisie szefa rządu zamieszczonym na Twitterze w czwartek późnym wieczorem.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na miejscu ministra zdrowia, a dotychczasowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau zastąpi Jacka Czaputowicza i będzie nowym ministrem spraw zagranicznych.

Łukasz Szumowski oświadczył we wtorek, że składa rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Powiedział, że pozostaje posłem, chce też wrócić do wykonywania wyuczonego zawodu lekarza. Z kolei – jak poinformowało w czwartek biuro rzecznika MSZ – Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji.

Adam Niedzielski od 2019 r. jest prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Adam Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Zbigniew Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl