fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki: Gry to polskie okno na świat, to nowoczesna twarz Polski

Gry to polskie okno na świat, to nowoczesna twarz Polski i poprzez gry pokazujemy, jak Polacy potrafią być innowacyjni i kreatywni – mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas konferencji w siedzibie firmy „11 bit studios” w Warszawie.

Szef rządu podkreślał, że Polska nie ma nagromadzonego przez lata kapitału, dlatego należy szukać nowych obszarów w gospodarce.

„Musimy poprzez naszą kreatywność, innowacyjność, wyszukiwać nowe tematy, nowe branże” – mówił.

Jako jedną z takich branż wskazał branżę gamingową, do której – jak podkreślał – rząd stara się „dopasować” system, w tym system kształcenia programistów.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że studia gamingowe takie jak „11 bit studios” to „oczka w głowie” polskiej gospodarki.

Premier Morawiecki podziękował wszystkim twórcom gier komputerowych za to, że rozsławiają imię Polskę na świecie i tworzą nową branżę, która jest na świecie warta już 150 mld dolarów. Szef rządu zaznaczył, że za kilka lat ta suma ma się podwoić.

„Polacy stają się kreatorami tej nowej rzeczywistości gospodarczej, która w nowym, coraz bardziej cyfrowym świecie będzie coraz ważniejsza” – powiedział szef rządu.

„Poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a poprzez to również wnieść coś nowego do kultury nie tylko Polski, ale kultury całego świata” – dodał Mateusz Morawiecki.

W ocenie prezesa „11 bit studios” Grzegorza Miechowskiego, gry są nie tylko istotnym biznesem w Polsce i na świecie, ale stają się dziś istotnym elementem kultury.

„Dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach, czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest warta przeczytania i ta gra jest warta zagrania, bo to jest kawałek naszej kultury, naszej kultury polskiej, kultury światowej” – powiedział.

Według niego, język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo gry oferują nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne ,np. w filmie.

„Chcemy jako +11 bit+ być jedną z tych firm, które rozwijają język gier i zmieniają gry w coś, co staje się elementem światowej kultury, i w tym też kultury polskiej” – dodał.

PAP

drukuj