Premier chce zablokować sprzedaż TVN
Donald Tusk chce objąć rządową ochroną przychylną mu telewizję TVN. Premier ogłosił, że stacja, która kapitałowo należy do Amerykanów, zostanie wpisana na listę spółek strategicznych. Wszystko po to, aby zablokować jej sprzedaż podmiotom, które mogą nie chcieć wspierać środowisk liberalno-lewicowych.
Od kilku dni w mediach pojawiały się doniesienia o finalizacji sprzedaży stacji TVN przez koncern Warner Bros Discovery. Amerykański gigant rozrywkowo-medialny zmaga się z problemami finansowymi. Sprzedaż TVN-u ma je częściowo rozwiązać. Według nieoficjalnych informacji stację chcą kupić inwestorzy z Czech i Węgier. Transakcję chce jednak zablokować premier Donald Tusk, co ogłosił na spotkaniu z premierem Estonii.
– Będziemy chcieli chronić nasze państwa i UE przed ingerencją w procesy wyborcze czy w pracę naszych mediów – oznajmił Donald Tusk, premier.
Zmiana właściciela stacji TVN może doprowadzić do utraty przez Platformę Obywatelską dużego medium, które od lat wspiera stronę liberalno-lewicową.
Szef rządu sugeruje, że za potencjalnymi nabywcami TVN mają stać wpływy ze Wschodu. Dlatego chce wpisać stację do wykazu firm strategicznych, które – jak stwierdził – „podlegają ochronie na przykład przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem”.
Na listę spółek strategicznych można jednak wpisać jedynie firmy z konkretnych branż. W przepisach nie ma wymienionej branży medialnej, dlatego opozycja krytykuje szefa rządu.
– Niedouczona banda. TVN nie jest własnością Polski, tylko amerykańskiego koncernu Discovery. Chyba nie wpiszecie Discovery na listę strategicznych firm? Właściciel może zmieniać ciała statutowe, jak chce. Nie macie elementarnej wiedzy – wskazał Daniel Obajtek, poseł do parlamentu europejskiego.
Z kolei poseł Zbigniew Ziobro zwraca uwagę, że działania premiera zaszkodzą prywatnym właścicielom oraz interesowi publicznemu.
– To kolejny dowód, że Tusk mówił serio zapowiadając łamanie prawa jako regułę swoich rządów. (…) Z pełną premedytacją przekraczając uprawnienia, ingeruje w właścicielski status spółek medialnych – podkreślił Zbigniew Ziobro.
Prawnik Bartosz Lewandowski przypomina, że świadome wydanie rozporządzenia naruszającego ustawę przez premiera to delikt konstytucyjny.
– Zablokowanie sprzedaży podmiotom prywatnym przez rząd – i do tego aktem niezgodnym z ustawą – to potężne roszczenia od Skarbu Państwa, za które wszyscy zapłacimy. (…) Gdyby do transakcji doszło, to sąd rejestrowy i tak może spokojnie pominąć niekonstytucyjne rozporządzenie, które narusza ustawę. Sędziowie bowiem podlegają tylko konstytucji i ustawom – tłumaczył.
W wykazie firm strategicznych ma się znaleźć też druga duża stacja – Polsat. Aktualnie trwają zawirowania wokół właściciela telewizji Zygmunta Soloża i dzieci, które się z nim sądzą. Sąd w Liechtensteinie zdecydował o wprowadzeniu kuratora do fundacji, które zarządzają jego majątkiem.
TV Trwam News