fot. premier.gov.pl

Premier: Będzie komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

Rząd zapowiada powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Szczegóły przedstawili na wspólnej konferencji premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szefowa polskiego rządu wskazała, że „praktycznie codziennie” pojawiają się nowe „skandaliczne, bulwersujące fakty w sprawie reprywatyzacji”. W jej ocenie organy państwa podjęły obecnie odpowiednie działania, z których jest zadowolona, ale sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji.

– Powołujemy komisję weryfikacyjną, która będzie powołana na mocy ustawy projektu rządowego. (…) Przede wszystkim ta komisja ma za zadanie, po pierwsze, wyjaśnić te bulwersujące i skandaliczne informacje i fakty, dojść prawdy, oddać ludziom sprawiedliwość. Ale też z drugiej strony na mocy tej komisji chcemy przywrócić sprawiedliwość tym wszystkim, którzy zostali oszukani – mówiła premier Szydło.

Minister Zbigniew Ziobro zaznaczał, że w ostatnich latach władze Warszawy sankcjonowały działania różnych maści oszustów i biernie przyglądały się procesowi, który prowadził do krzywdy tysięcy mieszkańców stolicy.

-­ Co więcej, władze miasta Warszawy sowicie wypłacały odszkodowania liczone w dziesiątkach, setkach milionów złotych ludziom, którzy nigdy nie powinni dostać ani grosza tytułem takiego odszkodowania, bo nie mieli żadnego tytułu do nieruchomości, z których czerpali swoje rzekome uprawnienia. To obrazuje tak naprawdę niemoc państwa za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, bezradność również władz stołecznych z panią prezydent Gronkiewicz-Waltz na czele – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości przypomniał, że komisja weryfikacyjna – jako organ administracji – będzie weryfikowała decyzje administracyjne, a nie wyroki sądów.

RIRM

drukuj