Premier Beata Szydło z wizytą w Albanii

Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Albanii Edim Ramą rozpoczęło się w piątek w Tiranie. W trakcie wizyty szefowej polskiego rządu dojdzie m.in. do zawarcia dwóch umów o współpracy gospodarczej. Szydło weźmie też udział w polsko-albańskim forum ekonomicznym.

Szefowa polskiego rządu będzie także rozmawiać w Tiranie z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim.

Spotkanie premierów rozpoczęło się po godz. 10.30, później zaplanowany jest obiad roboczy i oświadczenia dla mediów.

„Wizyta w Albanii organizowana jest na zaproszenie strony albańskiej i ma charakter roboczy. (…) Biorąc pod uwagę, że ostatnia wizyta dwustronna miała miejsce w 2004 roku, dzisiejsze spotkanie może być dobrą okazją do ożywienia polsko-albańskich relacji, zwłaszcza w sferze gospodarczej i kulturalnej” – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jak dodał rzecznik, wraz z premier do Albanii udali się „liczni przedstawiciele polskiego przemysłu, którzy wezmą udział w Polsko-Albańskim Forum Ekonomicznym”.

W trakcie wizyty ma dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP podpisze z Ministerstwem Kultury Republiki Albanii program współpracy na lata 2016-2019.

Rzecznik rządu powiedział, że wizyta w Albanii jest doskonałą okazją do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju. Zwrócił również uwagę, że konieczny jest pogłębiony dialog polityczny ze względu na fakt, że Albania jest jedynym członkiem NATO w regionie Bałkanów Zachodnich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl