Pos. Masłowska: Odkupienie akcji PKO S.A. – rozsądne

Własne segmenty finansowe pomogą skuteczniej oddziaływać na rozwój Polski – powiedziała poseł Gabriela Masłowska, ekonomista. Polityk odniosła się do zakupu akcji Pekao S.A. od włoskiego UniCredit przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju. 

Umowa kupna pakietu 33 proc. akcji opiewa na kwotę ponad 10,5 mld zł, z czego PZU zapłaci ponad 6,5 mld zł.

Poseł Gabriela Masłowska podkreśliła, że odkupienie akcji to rozsądne rozwiązanie, świadczące o umacnianiu polskiej własności w sektorze bankowym.

– Dawno zostało stwierdzone, że jeżeli w sektorze bankowym mamy duży udział kapitału obcego, chodzi o banki komercyjne, to skuteczność oddziaływania na gospodarkę ze strony Banku Centralnego, czyli w naszym przypadku Narodowego Banku Polskiego, jest bardzo ograniczona, ponieważ obce banki komercyjne jakby utrudniają transmisję, przepływ impulsów z Banku Centralnego do gospodarki. Natomiast jeśli mamy własny sektor bankowy, silną grupę finansową, to takie możliwości oddziaływania będą bardziej skuteczne – powiedziała Gabriela Masłowska.

Kupno akcji Pekao S.A. to jedna z największych transakcji w europejskim sektorze bankowym w ciągu ostatnich lat.

W reakcji na informacje o zakupie ceny akcji PZU wzrosły o ponad 4,4 proc. Włoski UniCredit był właścicielem Pekao S.A. od 1999 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl