Prawica RP z ustawą w obronie nienarodzonych

Prawica RP przedstawiła projekt ustawy w obronie prawa do życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą sztucznego zapłodnienia. Ustawa nawiązuje do rezolucji, której przez trzy lata nie chciał rozpatrzyć Sejm poprzedniej kadencji.

Europoseł Marek Jurek, prezes Prawicy RP, podkreśla, że projekt zwraca uwagę na konieczność spójności polskiego porządku prawnego.

Wszystkie prawa dziecka poczętego zawarte w ustawie o ochronie płodu ludzkiego, Rzeczniku Praw Dziecka, kodeksach cywilnym i karnym, powinny być odnoszone także do dzieci, które pochodzą z in vitro – podkreślił polityk.

– W tej sprawie nie trzeba ustanawiać żadnych nowych, szczególnych przepisów prawnych. Ta ustawa po prostu integruje ustawodawstwo wprowadzone w poprzedniej kadencji, dotyczące poczęcia pozaustrojowego z całym polskim dorobkiem prawnym o ochronie życia przed urodzeniem dot. praw dziecka poczętego – zwrócił uwagę Marek Jurek.

Poseł niezrzeszony Jan Klawiter powiedział, że nowela ustawy zmienia m.in. definicję zarodka.

– Zarodek to nie jest tylko jakaś grupa komórek. Oczywiście każdy człowiek jest grupą komórek i można powiedzieć, że świat jest tylko zbiorem rzeczy. Zarodek jest człowiekiem od momentu poczęcia. W związku z tym, taka definicja zarodka, jako całościowa definicja, musi uwzględniać ten element wynikający z naszej wiedzy. Genetyka nie daje tutaj żadnych możliwości innych interpretacji – mówił Jan Klawiter.

Prawica RP proponuje także zmianę artykułu 152 paragraf 1 Kodeksu karnego. Politycy chcą aby sformułowanie przerywanie ciąży zamieniono za zapis brzmiący: kto za zgodą kobiety zabija dziecko poczęte z naruszeniem przepisów ustawy podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat.

Prawica RP zwróci się w tej sprawie o poparcie do klubów Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl