fot. PAP/Mateusz Marek

Praga: Premier M. Morawiecki bierze udział w spotkaniu szefów rządów państw V4

W Pradze trwa spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

Wśród tematów spotkania znalazły się kwestie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, migracji, polityki rozszerzenia Wspólnoty oraz Europejski Zielony Ład.

Punktualnie o 10.00 szefowie rządów złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Palacha. Dziś mija 51. rocznica jego samospalenia w proteście przeciwko agresji wojsk sowieckich.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił w tym kontekście uwagę na to, z jakim poświęceniem Polacy, Czesi i Węgrzy walczyli z okupacją sowiecką po II wojnie światowej.

Podkreślił też, że smutne jest to, że dzisiaj władza rosyjska czasami stara się odtworzyć stalinowską wersję historii.

– My będziemy temu na pewno bardzo mocno przeciwdziałać. Wiemy, kto był po stronie wolności; wiemy, że nasi żołnierze Armii Krajowej, którzy wyzwalali bardzo często razem z Armią Czerwoną – takie były losy końcówki, takie były czasy pod koniec II wojny światowej – wyzwalali Polskę. Oczywiście przy ogromnym wsparciu wówczas Armii Czerwonej, przy kluczowej roli Armii Czerwonej, ale jednak wiemy też, jakie były losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli wówczas mordowani, wsadzani do więzień, wywożeni na Syberię i do łagrów. O tym nie tylko nie możemy zapomnieć, ale to jest prawdziwa historia Polski po II wojnie światowej – mówił Mateusz Morawiecki.

Spotkanie w Pradze podzielone jest na dwie części. Rano rozpoczęło się w gronie szefów rządów V4, a następnie do premierów dołączy kanclerz Austrii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl