fot. twitter.com/BiuroPrasowePGG

Pracownicy PGG dostaną 860 zł jednorazowej premii i utrzymają dopłaty do dniówek

Blisko 42-tysięczna załoga Polskiej Grupy Górniczej 10 grudnia otrzyma 860 zł brutto jednorazowej premii. Górnicy utrzymają też przysługujące im w tym roku dopłaty do przepracowanych dniówek w wysokości od 18 do 32 zł – zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie.

O ewentualnych podwyżkach wynagrodzeń w przyszłym roku związkowcy mają rozmawiać z zarządem około 15 listopada. Związki podtrzymują postulat 12-procentowej podwyżki płac w 2020 r. W poniedziałek porozumiano się natomiast w dwóch innych kwestiach.

„Negocjacje były bardzo trudne, ale zakończone sukcesem. Bardzo się cieszę, że w tym odpowiedzialnym dialogu znaleźliśmy dobre rozwiązanie zarówno dla spółki, jak i dla pracowników (…). To daje też nadzieję, że bardzo ambitny plan inwestycyjny PGG będzie mógł być realizowany i będzie realizowany” – skomentował po podpisaniu porozumienia uczestniczący w rozmowach wiceminister energii Adam Gawęda.

Na dodatkowe świadczenie spółka przeznaczy w tym roku ok. 44 mln zł.

„Porozumienie daje pracownikom jednorazową premię za dobrze wykonane zadania” – wyjaśnił wiceszef resortu energii.

Podkreślił, że wypłata tego świadczenia nie zakłóci inwestycji Grupy, dotyczących m.in. udostępniania nowych wyrobisk i uruchamiania nowych ścian wydobywczych.

„Doszliśmy do konsensusu, z którego osobiście jestem bardzo zadowolony; strona społeczna również zachowała się bardzo odpowiedzialnie” – dodał Adam Gawęda.

Podpisanie porozumienia nastąpiło po trwających w poniedziałek przez blisko siedem godzin rozmowach. W pierwszej części spotkania uczestniczył szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, a w dalszych rozmowach – wiceminister Adam Gawęda. Tchórzewski optymistycznie oceniał szanse na zawarcie porozumienia. Ostatecznie podpisano dwa dokumenty: ustalenie dotyczące wypłaty jednorazowej premii oraz porozumienie gwarantujące utrzymanie obowiązujących dotąd – na podstawie porozumienia z kwietnia 2018 r. – dopłat do dniówek.

1 sierpnia związki zawodowe działające w PGG skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania płac w firmie w czwartym kwartale tego roku i w roku 2020. Domagały się m.in. przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 r. w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł, oraz wypłacenia górnikom rekompensaty za tegoroczne listopad i grudzień, kiedy mniej jest dni roboczych. Te dwa postulaty zostały w poniedziałek spełnione.

„Najważniejsze, że spory i różnego rodzaju różnice potrafimy rozwiązywać w sposób polubowny, bez wywoływania niepotrzebnych napięć, bez wywoływania sporów zbiorowych i bez konieczności wstrzymywania pracy największego zakładu górniczego w Europie. Ten dialog ma dla nas najistotniejszą wartość” – powiedział po rozmowach prezes PGG Tomasz Rogala, podkreślając, że strony potrafią osiągać kompromis, godząc różne, często rozbieżne interesy.

„Z jednej strony proces inwestycyjny i zachowanie ciągłości inwestycji, z drugiej świadczenia na rzecz pracowników” – dodał prezes.

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek wyraził zadowolenie z przedłużenia dopłat do dniówek na kolejny rok, wyliczając, że bez takiej gwarancji od początku przyszłego roku wynagrodzenia górników zmalałyby prawie o 680 zł.

„Teraz nie ma obawy (…) natomiast najprawdopodobniej do końca roku albo na początku roku przyszłego podpiszemy nowy układ zbiorowy pracy, więc dopłaty te wejdą w podstawę naliczania wynagrodzenia dla górników” – wyjaśnił związkowiec.

Inny postulat, dotyczący wzrostu płac o 12 proc. w przyszłym roku, ma być dyskutowany po analizie wyników spółki po trzech kwartałach tego roku. Także wówczas kontynuowane będą rozmowy dotyczące włączenia dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja. Strony mają wrócić do rozmów w połowie listopada.

„Około 15 listopada odbędą się rozmowy w temacie pozostałych postulatów i podwyżek na przyszły rok” – mówił Bogusław Hutek, podkreślając, że związkowcom zależy też na włączeniu kwot dopłat do dniówek do postawy naliczania „barbórki” i „czternastki”.

Szef związku „Sierpień 80” w PGG Przemysław Skupin ocenił, że w poniedziałek nastąpił przełom w rozmowach.

„Załatwiliśmy dwa ważne postulaty dla pracowników (…) i około 15 listopada będziemy rozmawiać o realizacji naszych dalszych postulatów. Nie jest tak, że to wyczerpuje nasze żądania; będziemy poważnie rozmawiać o tym, aby również dwa pozostałe postulaty (w tym podwyżki wynagrodzeń w 2020 r. o 12 proc. – PAP) były zrealizowane” – powiedział Przemysław Skupin, oceniając poniedziałkowe ustalenia jako sukces.

Zatrudniająca ok. 42 tys. osób PGG to największy krajowy producent węgla kamiennego. Ubiegłoroczny zysk spółki wyniósł 493 mln zł; zysk prognozowany jest również w tym roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl