fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Nie ulega wątpliwości, że Stany Zjednoczone uważają Polskę za istotnego partnera

Nie ulega wątpliwości, że Stany Zjednoczone uważają nasz kraj za istotnego partnera. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA daje możliwość zawarcia czegoś, co przed wyborami da się jeszcze zamanifestować. Jeżeli chodzi o wzajemne relacje pomiędzy oboma państwami, na pewno dzieje się to w dobrym momencie mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba, politolog i wykładowca akademicki.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump w poniedziałek wieczorem czasu polskiego spotkają się w Nowym Jorku, gdzie mają podpisać wspólną deklarację o współpracy wojskowej. Będzie to ważny krok w umocnieniu relacji Polski i Stanów Zjednoczonych.

Nie ulega wątpliwości, że Amerykanie uważają Polskę za istotnego partnera. Wizyta prezydenta Dudy w USA daje możliwość zawarcia czegoś, co przed wyborami da się jeszcze zamanifestować. Jeżeli chodzi o wzajemne relacje pomiędzy oboma państwami, na pewno dzieje się to w dobrym momencie – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Musimy jednak pamiętać też, że my nie jesteśmy mocarstwem, jak choćby Chiny, żeby narzucać innym swoje warunki gry. Musimy w tę grę jakoś się wpisać. To robimy właśnie wybierając Stany Zjednoczone i nie mając w Europie zasadniczego partnera, bo wiemy, co się działo w Brukseli w jaki sposób przez ostatnie cztery lata byliśmy tam upokarzani – zauważył gość Radia Maryja.

Jak stwierdził politolog, bieżąca sytuacja społeczno-medialna prezydenta USA Donalda Trumpa „jest porównywalna do tej, jaką ma Prawo i Sprawiedliwość w TVN-ie”.

Dlatego dla niego przyszłoroczne wybory i szukanie wsparcia choćby głosu Polonii ma znaczenie. Gdyby Polonia naprawdę się uaktywniła i poszła do wyborów, to jej siła byłaby jeszcze większa. […] Oczywiście Trump chce mieć pewne sukcesy, gdzie może pokazać, że załatwia interesy amerykańskie, że się o nie troszczy. Nie ma też wątpliwości, że o wiele większym echem odbija się takie spotkanie w naszym kraju, czyli to, co powie prezydent USA, jest dla nas o wiele bardziej istotne niż to, co Polska powie w Stanach Zjednoczonych – dodał wykładowca akademicki.

Według doniesień medialnych, Donald Trump ma zapytać Andrzeja Dudę, czy Polska jest gotowa wziąć udział w ewentualnej koalicji militarnej przeciwko Iranowi. Do takich informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Całą rozmowę z udziałem prof. Mieczysława Ryby w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj