Proces łączenia PGG z KHW dobiegł końca

Powstała największa w Unii Europejskiej grupa górnicza. Dziś zakończył się proces łączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Dzięki temu udało się uratować tysiące miejsc pracy i zapewnić  stabilne wydobycie węgla energetycznego na Śląsku – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak podkreślił minister Tchórzewski, bez przeprowadzenia tego procesu Katowicki Holding Węglowy musiałby ogłosić upadłość.

Patrząc na to w perspektywie do przodu zakładamy, że PGG podoła wszelkim wyzwaniom. Ścisły właścicielski związek PGG z polską energetyką daje gwarancję powstania pewnej synergii – powiedział minister Tchórzewski.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość już w 2013 r. ogłosiło plan i program dla górnictwa mówiący o synergii energetyki i sektora węgla kamiennego.

Budując PGG biznesowo jako podmiot, który tworzy strukturę biznesowo-rynkową z polską energetyką, z planem, ile węgla jest potrzebne na polskim rynku, zarazem też planami inwestycyjnymi, mówiącymi o tym, że będziemy wydobywać węgiel pod klienta, ilościowo i jakościowo, to jest m.in. synergia i budowa kopalń zespolonych, to są inwestycje oparte na biznesplanie, że każda ściana wydobywcza ma swoje założenia biznesowe. To od zeszłego roku zaczyna się zazębiać i stąd za tymi założeniami zaczynamy widzieć elementy ekonomiczne i finansowe – wskazywał Grzegorz Tobiszowski.

Polska Grupa Górnicza działa od roku. Od października zanotowała dodatni bilans. Nakłady inwestycyjne PGG w latach 2017-20 wyniosą ponad 7 mld zł.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj