fot. PAP/Piotr Polak

Enea drugim producentem energii elektrycznej w kraju

Grupa Energetyczna Enea stała się drugim producentem energii elektrycznej w Polsce. Wpłynął na to zakup 100 procent akcji francuskiej Engie, do której należała elektrownia Połaniec. Spółka zapłaciła za akcje 1 mld 264 mln zł.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że zakup elektrowni Połaniec podnosi rangę Enei w Polsce. Podkreślił, że decyzja jest bardzo ważna, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Szef resortu energii przyznał, że rozumie „decyzję dotychczasowego właściciela o rezygnacji z energetyki węglowej, lecz Polska nie może iść w tym kierunku”.

– W sytuacji, w której nadal ponad 80 procent energii elektrycznej w Polsce jest wytwarzanej (…) z węgla brunatnego i kamiennego, nasza ewentualna dywersyfikacja źródeł zasilania może trwać dziesiątki lat. Z tego tytułu do tych źródeł, które mamy, musimy odnosić się z szacunkiem i je pielęgnować, jeżeli chcemy, żeby Polska mogła się gospodarczo rozwijać. Dlatego też cieszę się i gratuluję zarządowi i spółce Enea, że odważnie podeszli do tego zakupu – mówił szef resortu energii.

Węglowa elektrownia Połaniec położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. Ma moc ponad 1800 MW, składa się z ośmiu bloków energetycznych. W 2013 roku zbudowano tam blok opalany biomasą.

RIRM

drukuj