PPOZ: pakiet antykolejkowy do poprawki

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stwierdzili, że pakiet antykolejkowy przedstawiony przez ministra zdrowia wymaga poprawy.

Lekarze oceniają, że proponowane zmiany bez wzrostu finansowania i większej liczby lekarzy są nierealne. Tłumaczą, że w projekcie brakuje kluczowych rozwiązań odnośnie finansowania nowych zadań, pozyskania kadr do ich realizacji oraz standardów postępowania nie tylko w przypadku pacjentów z zieloną kartą.

Wskazujemy, że wszelkie rozwiązania i posunięcia idą w oczekiwanym kierunku. Jednak, jeżeli nie będzie się stawiało przede wszystkim na profilaktykę, która jest dużo tańsza i dużo bezpieczniejsza, to nie ma możliwości zahamowania całej fali onkologii. Polska ma niestety niskie nakłady na ochronę zdrowia i tu trzeba się zastanowić, w jaki sposób finansowo da się to zrealizować. Trzeba również opracować jakąś metodologię, co do wzrostu ilości lekarzy w polskim systemie, bo pod tym kątem zajmujemy ostatnie miejsce w Europie – zwróciła uwagę Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W marcu minister zdrowia przedstawił na specjalnej konferencji propozycje zmian z tzw. pakietu onkologicznego i pakietu kolejkowego. Na początku kwietnia projekty ustaw, zawierające część tych rozwiązań, trafiły do konsultacji społecznych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl