Poznańscy naukowcy w obronie IPN-u

Przedstawiciele środowiska naukowego z Poznania apelują do rządu o pilne sfinansowanie z budżetu państwa wykupu budynku Instytutu Pamięci Narodowej.

Pod oświadczeniem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tej sprawie podpisało się ponad 200 osób. „Nie możemy dopuścić, aby wraz z utratą siedziby Centrali IPN doszło do całkowitego sparaliżowania prac  Instytutu – eksponenta sumienia narodowego” – czytamy w dokumencie.

Historyk, prof. dr hab. Stefan Zawadzki z UAM w Poznaniu powiedział, że sprawa jest najwyższej wagi. Przypomniał, że AKO od początku stoi na stanowisku, że bez lustracji życie społeczne będzie miało wypaczony charakter.

„Nie może być tak, że osoby które wykazały się słabością moralną w przeszłości, czyli donosili uchodzą za autorytety. Takie osoby, które się nie oczyściły, które są fałszywymi autorytetami jest niesłychanie łatwo szantażować. Jeżeli musiałby wyprowadzić się z tej siedziby, nie wiemy dokąd to oznaczałoby w praktyce sparaliżowanie na wiele lat. My nie możemy  jako państwo dopuszczać do tego by nasze życie było oparte na fałszu”- powiedział prof. Stefan Zawadzki.

 

Brak dofinansowania przy wykupie budynku IPN kompromituje polskie władze państwowe, zwłaszcza w kontekście rozrzutnego finansowania inwestycji  związanych z EURO 2012.

„Jeżeli stadion w Warszawie kosztuje 2 mld i miał kilka tysięcy usterek i równocześnie osoba zwalniana otrzymuje kilkaset tysięcy złotych, to fakt, że ministerstwo finansów nie może znaleźć kilkunastu milionów kompromituje państwo polskie. To znaczy, że mamy wypaczony cel publiczny. Z jednej strony mamy potworną rozrzutność a z drugiej tam gdzie dotyczy to istoty ducha społeczeństwa, tam okazuje się, że dzisiejsze władze nie potrafią znaleźć pieniędzy”- dodał Zawadzki.

AKO zaapelowało również do wszystkich patriotycznych środowisk w kraju o wywieranie presji na władze Rzeczypospolitej Polskiej w obronie Instytutu Pamięci Narodowej i możliwości wypełniania przez niego funkcji, do których został powołany.

 

Wypowiedź Stefana Zawadzkiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj