Ceny paliw znowu w górę

Wzrastają ceny paliw – co już wkrótce może się przełożyć na ogólny wzrost cen w naszym kraju. W ciągu ostatnich kilkunastu dni litr benzyny podrożał o 16 gr. Natomiast oleju napędowego o 13 gr.

Jeśli nic się nie zmieni to wkrótce za litr benzyny 98 oktanowej, która kosztuje teraz 5,98 zapłacimy ponad 6zł.

Dla wielu posiadaczy samochodów, ale także przedsiębiorców droższe paliwo przełoży się znacząco na wzrost cen towarów i usług –informuje ekonomistka Anna Milewska.

„Wzrost cen paliw bez względu na podwyżkę, czy ona będzie o jeden grosz, czy o pięćdziesiąt groszy, na pewno będzie się przekładało na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Wzrost tych paliw jest bardzo niekorzystny z punktu widzenia poziomu życia społeczeństwa. Ostatnie miesiące pokazały, że wahania i wzrost cen paliw są bardzo dynamiczne. W zasadzie nie ma już takich magicznych barier, których by one nie przekroczyły”- powiedziała Anna Milewska.

Warto przypomnieć że blisko połowa ceny paliwa to nakładany przez rząd podatek na który składa się opłata paliwowa i VAT. Mniejszy podatek to automatycznie niższa cena paliw. Nic jednak nie wskazuje na to że w najbliższym czasie rząd obniży te  i tak już wysokie opłaty – zwraca uwagę ekonomistka.

„Opłaty na pewno nie spadną. Być może nastąpi jakiś komunikat dotyczący wzrostu tych podatków, które wpływają na ceny paliwa. Wiemy, że budżet się mocno chwieje. W związku z tym, być może minister finansów będzie jakieś działania podejmował. Musimy pamiętać, że one by za skutkowały w roku dopiero 2014. Chyba, że zrobiłby to na przestrzeni kilku dni, albo dwóch tygodni. Mam na myśli tutaj wszystkie terminy, które są związane z ustalaniem budżetu i zasady, które obowiązują przy zmianie podatku”- dodała Milewska

 

 

RIRM

drukuj