Poznamy kolejne nazwiska ofiar totalitaryzmu

Jest kolejny przełom ws. ofiar zbrodni komunistycznych. Genetycy sporządzili już profile genetyczne większości ofiar ekshumowanych z kwatery na Łączce. Ich nazwiska poznamy po wakacjach.

Jak poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, Z DNA wyizolowanego ze szczątków 194 osób dotąd ekshumowanych na powązkowskiej Łączce uzyskano 112 indywidualnych profili genetycznych. Przebadanych jest więcej próbek, ok. 160. Natomiast liczba 112 dotyczy osób, których profil genetyczny nadaje się do dalszych badań porównawczych.

Jednak problemem, który stoi przed badaczami IPN oraz genetykami, to brak próbek porównawczych. Mimo powstania bazy genetycznej i wielu apeli nadal nie udało się zgromadzić próbek odnośnie do wszystkich ofiar powązkowskiej Łączki. Dlatego IPN postanowił powołać Radę Projektu Poszukiwań Miejsc Pochówku i Identyfikacji Ofiar Totalitaryzmów. Ma ona ustalać „priorytetowe kierunki działania” prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych.

Członkowie Rady będą określać daty uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar oraz koordynować działania związane z przekazywaniem opinii publicznej informacji o realizacji projektu, w tym o poniesionych nakładach finansowych. Nadal nie ustalono szczegółów III etapu ekshumacji na Łączce.

Jak informuje Arseniuk, trwają jeszcze rozmowy „z władzami miasta stołecznego Warszawy i województwa mazowieckiego w sprawie trzeciego etapu prac na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oraz budowy Panteonu Narodowego”. Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało wsparcie m.in. w postaci dodatkowych ekspertyz prawnych.

 

TV Trwam News 

drukuj