fot. pixabay.com

POZ: zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów

Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów – powiedział prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Najbliższy miesiąc pokaże, jak wprowadzone zmiany wpłyną na zdrowie naszych pacjentów i funkcjonowanie POZ – dodał.

Od 1 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać zmiany postępowania w POZ. Zlikwidowane zostały punkty wymazowe, transport i oddziały covidowe.

„Nie można też kierować pacjentów na testy w kierunku SARS-CoV-2 na dotychczasowych zasadach. Testy mogą być wykonywane jedynie przez samych świadczeniodawców, w ramach udzielanych porad” – podano w komunikacie prasowym POZ.

„Jeżeli ktoś chce jednak wykonywać testy, to można je zamówić bezpłatnie w RARS, ale według aktualnych wytycznych konsultant krajowej – nie jest zalecane testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pacjent nie może także skorzystać z samodzielnego skierowania na test poprzez formularz na stronie internetowej” – dodano.

Z finansowanych świadczeń covidowych pozostają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz rehabilitacja po SARS-CoV-2. Inne świadczenia związane z koronawirusem nie są już dłużej finansowane.

Ponadto 28 marca 2022 roku nie są już nakładane izolacje i kwarantanny.

„Jeśli lekarz POZ stwierdzi u chorego zakażenie, to wydaje zwolnienie (eZLA) i zaleca samoizolację” – podało Porozumienie Zielonogórskie.

Natomiast obowiązek noszenia maseczek w dalszym ciągu dotyczy podmiotów leczniczych tj. szpitali, przychodni, poradni i aptek.

W komunikacie zaznaczono, że wprowadzone zostają nowe świadczenia dotyczące szczepienia uchodźców z Ukrainy.

„Konieczne jest ułożenie indywidualnego kalendarza szczepień oraz podanie szczepienia wg IKSz” – poinformowano.

Ponadto od 1 kwietnia 2022 roku nastąpi wzrost finansowania umów o 4,5 proc. – stawki kapitacyjnej oraz świadczeń jednostkowych, jednak przestanie obowiązywać dodatek 3 proc. na środki ochrony indywidualnej, jaki przysługiwał podczas pandemii.

Prezes Krajewski wskazał, że w związku z tym należy być ostrożnym w kwestii kalkulacji, jak wprowadzone zmiany wpłyną na finasowanie świadczeniodawców w POZ.

„Z jednej strony mamy wzrost finasowania, z drugiej fundusz pozbawia nas dodatków na walkę z pandemią” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl