Powstanie flota samolotów Poczty Polskiej?

Poczta Polska w dłuższej perspektywie rozważa możliwość budowy własnej floty samolotów. Zrobi to samodzielnie lub z partnerem – poinformował w środę prezes poczty Przemysław Sypniewski.

Poczta Polska musi się w tym kierunku rozwijać, musi się stać takim operatorem, który korzysta z różnych nowych narzędzi. (…) To takie zadanie, które umieszczamy jako pewien punkt milowy naszych możliwości” – powiedział szef poczty, pytany o możliwość budowy własnej floty samolotów.

W kontekście strategii i planów to wyobrażam sobie, że Poczta Polska dysponuje własną flotą samolotów lub razem z jakimś partnerem. Wyobrażam sobie, bo zjawiska, które na rynku zachodzą pokazują, że dobrze byłoby mieć firmę, która działa na rynkach międzynarodowych, której Poczta Polska jest właścicielem. My o tym wiemy, my to sprawdzamy i badamy, ale musimy patrzeć pod względem pewnych priorytetów” – dodał Przemysław Sypniewski.

Poczta ogłosiła w środę, że chce zainwestować 1 mld zł do 2021 r., z czego większość przeznaczy na poprawę sieci logistycznej, w tym budowę Centralnego Hubu Logistycznego (CHL), który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Przemysław Sypniewski powiedział, że CHL zostanie zlokalizowany w centralnej Polsce i dodał, że dokładna jego lokalizacja będzie znana w ciągu kilku miesięcy.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że planowany przez pocztę CHL powinien współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Tak, będą one ze sobą współpracować (CPK i CHL – PAP), nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rolą zarządu Poczty Polskiej jest poszukiwanie takiej lokalizacji, która – z punktu widzenia kosztów obsługi czy kosztów usług proponowanych przez pocztę – będzie najbardziej dogodna i korzystna” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Jak mówili członkowie zarządu Poczty Polskiej, te rozmowy i ustalenia z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już trwają” – dodał minister infrastruktury.

PAP/RIRM

drukuj