fot. PAP/Tomasz Gzell

Powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych od 21 lutego

Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego 2022 roku – poinformował prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Szef MEiN zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej, niż zakładano.

„Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. Nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego. Wszystkie szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego” – powiedział minister edukacji i nauki.

Prof. Przemysław Czarnek nawiązał również do Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, w odpowiedzi na pytania zadane przez media. Szef resortu edukacji i nauki powiedział, że „zadania kuratora w Małopolsce są wykonywane bardzo dobrze”.

„Pani kurator nigdy nie wątpi – znam ją i rozmawiam z nią – że życie i zdrowie jest najważniejsze” – wskazał Przemysław Czarnek, pytany o wypowiedź Barbary Nowak.

Jak relacjonowały w ostatnich dniach media, Barbara Nowak przyjęła przedstawicieli organizacji antyszczepionkowych.

„Wracamy do podstawowego pytania, które też trzeba zadać: czy naprawdę najważniejsze jest być zdrowym? Za wszelką cenę? Czy resztę możemy przekreślić, bo to zdrowie jest najważniejsze” – mówiła Barbara Nowak, cytowana w mediach.

Prof. Przemysław Czarnek ocenił, że dziennikarze powinni skupić się na zadaniach kuratora i jego roli, a nie na wyciąganiu z kontekstu słów kurator Barbary Nowak, w oparciu o nagranie kogoś, „kto przychodzi i jest przyjmowany przez panią kurator”.

„Można mieć pretensje do pani kurator, że przyjmuje wszystkich, którzy chcą się z nią spotkać, ale dla mnie akurat to nie jest problem. Ja też przyjmuję wszystkich, którzy chcą się ze mną spotkać, jeżeli mam na to czas. Skupiam się na zadaniach kuratora, które w Małopolsce są wykonywane bardzo dobrze” – dodał minister.

W styczniu br. małopolska kurator oświaty – pytana w Radiu Zet o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe – odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać.

„To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka (…). Konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone” – oceniła.

Jej stanowisko spotkało się z krytyką m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. [czytaj więcej]

„Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki” – napisała w późniejszym wpisie w mediach społecznościowych małopolska kurator oświaty.

 

PAP

drukuj