fot. pixabay.com

Podlaskie: Kolejne oszustwo metodą „na zdalny pulpit”

Ponad 13 tys. zł stracił 76-letni mieszkaniec Augustowa (Podlaskie) wskutek oszustwa tzw. metodą na zdalny pulpit. Za namową fałszywego konsultanta zainstalował aplikację w telefonie, za pomocą której przestępcy ukradli z jej konta oszczędności, a do tego zaciągnęli 70 tys. zł kredytu.

Jak poinformował w środę zespół prasowy podlaskiej policji, mężczyzny zadzwonił rzekomy przedstawiciel firmy marketingowej i zaproponował inwestycję. Za jego namową augustowianin zainstalował w swoim telefonie aplikację, która posłużyła do zdalnej obsługi urządzenia.

W czasie rozmowy 76-latek postępował zgodnie z instrukcjami „konsultanta” i zalogował się na swoje konto bankowe. Oszust, wykorzystując udostępnione w ten sposób dane, wypłacił z tego konta ponad 13 tys. zł i dodatkowo zaciągnął kredyt na blisko 70 tys. zł.

Niedawno w podobny sposób 18 tys. zł straciła młoda mieszkanka Łomży, która za namową fałszywego konsultanta bankowego też zainstalowała aplikację w telefonie. Uwierzyła, że miała miejsce próba włamania na jej konto i zgodziła się na propozycję lepszego zabezpieczenia oszczędności.

„Jeśli +konsultant+ proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku” – przypomina policja, po raz kolejny apelując o ostrożność w takich sytuacjach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl