fot. PAP/Tomasz Gzell

Powraca sprawa nielegalnych reprywatyzacji w Polsce

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa w całym kraju śledczy zapobiegli już kilkudziesięciu próbom reaktywacji przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu nieruchomości.

W samej Warszawie unieważniono w ten sposób umowę dot. ogródków działkowych, których wartość to ponad 140 mln zł.

Cezary Jurkiewicz, przew. klubu radnych PiS w Warszawie podkreślił, że warszawski ratusz wciąż nie podejmuje skutecznych działań w walce z reprywatyzacją.

Mamy świadomość, że strona rządowa, czyli ci, którzy są reprezentantami nas, czyli PiS dbają o to wszystko. Natomiast widzimy, że Warszawa sobie nie radzi. Przykładem tego jest ten kolejny unieważniony audyt związany z reprywatyzacją. My na to wskazywaliśmy od początku, że to nie będzie skuteczna metoda. Nie mówimy już teraz o skali tego, co się stało, jakie miliony złotych za tym stoją, bo to jest trudne do policzenia na dziś. Ja mogę ośmielić się powiedzieć jedno – dopóki nie zacznie funkcjonować komisja weryfikacyjna, która będzie zajmowała się wszystkim tymi decyzjami; dopóki nie będziemy mieli wyników śledztw związanych z tym, co robi prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne; będzie trwał taki zakonserwowany układ, a PO nie będzie tego podnosiła –tłumaczy Cezary Jurkiewicz.

Radny Cezary Jurkiewicz zwrócił uwagę, że brak skutecznych działań samorządów miast pozwala ludziom zamieszanym w aferę reprywatyzacyjną na kontynuowanie swoich działań.

Prokuratora Krajowa poinformowała, że podobny proceder był stosowany także m.in. w Poznaniu, Łodzi i Katowicach.

RIRM

drukuj