Potrzebna debata nad zmianami w konstytucji

Polska potrzebuje szerokiej debaty nad zmianami w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Taki apel znalazł się w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Eksperci dziennika wskazują, że obecna Ustawa Zasadnicza uchwalona w 1997 r. wprowadziła w Polsce system parlamentarno-gabinetowy z rozproszoną władzą. „Rzeczpospolita” zwraca także uwagę na trudną koabitację prezydenta i premiera, wskazuje na mechanizm wzajemnych ograniczeń.

Zmiany są potrzebne, ale nie te, które proponuje koalicja rządząca – mówi poseł Marek Ast.

– Tych propozycji, które mogłyby być zgłoszone przez stronę rządową bardzo mocno bym się obawiał. W tej chwili już mamy w Polsce do czynienia z praktycznym ograniczaniem demokracji i ograniczaniem wolności słowa, praw obywatelskich i narzucaniem Polakom zupełnie niezgodnych z tradycją i przekonaniami rozwiązań europejskich. Z całą pewnością konstytucja w obecnym kształcie, właściwie stosowana, powinna zabezpieczać prawa i wolności obywatelskie i jeżelibyśmy proponowali jakiekolwiek zmiany, to właśnie w tym kierunku – podkreślił poseł Marek Ast.

Gazeta przytacza opinię m.in. Lecha Wałęsy. Były prezydent opowiada się za wprowadzeniem na 20 lat systemu prezydenckiego, „oczywiście z dekretami włącznie, które przechodzą przez parlament. Jednak ten musiałby wtedy pracować częściej, szybciej i sprawniej” – cytuje dziennik.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl