Posłowie za dalszymi pracami nad projektami dot. zasiłków

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektami dot. zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Posłowie zwracali też uwagę, że rządowy projekt przywracający tej grupie świadczenia, nie rozwiązuje jej problemów. 

Posłowie dyskutują na temat trzech projektów dotyczących zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych – rządowym i dwóch poselskich PiS i SLD.

Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektami, podkreślając jednak, że nie rozwiązują one problemów osób niepełnosprawnych, więc potrzebny jest kompleksowy system wsparcia.

Poseł Stanisław Szwed przekonywał, że „projekt nie przewiduje przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego, tylko przewiduje wypłatę zaległych świadczeń, czyli zasiłek dla opiekunów. Druga grupa to osoby, które miały prawo do świadczenia na koniec 2012 roku i po wejściu tej ustawy będą miały prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Trzecia grupa to ta grupa, która będzie starała się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ta musi się liczyć z tym, że będzie podlegała kryterium dochodowego w kwocie 623 zł. Mamy trzy grupy dotyczące opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Po raz kolejny Panie Ministrze prosi się Pan o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego”.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, szef SP przedstawiając stanowisko klubu odczytał list jaki dostał od opiekunki trzech osób niepełnosprawnych:

Prosimy, aby przy poszukiwaniu środków finansowych dla rodziców niepełnosprawnych dzieci nie zapominać o grupie osób będących w jeszcze gorszym położeniu. Od grudnia ubiegłego roku cierpliwie oczekujemy na przywrócenie praw słusznie nabytych do takiego samego świadczenia pielęgnacyjnego jakie przysługuje rodzicom, bo takowe nam bezprawnie odebrano. Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy skazuje nas na ograniczony substytut jakim ma być niejaki zasiłek dla opiekuna. Czy tak ma wyglądać w Polsce realizacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego? Oczekujemy pomocy, bo jesteśmy już na skraju wytrzymałości

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że odebranie prawa do świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych było błędem, który trzeba jak najszybciej naprawić. Zaległe zasiłki zostaną wypłacone wraz z odsetkami. Według szacunków, będzie to kwota ok. 5,5 tys. zł na osobę.

Po południu w Sejmie odbędzie się debata nad projektem ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, dzieci niepełnosprawnych.

Poselski projekt, zwiększa zasiłek pielęgnacyjny dla rodziców do 1300 zł netto dopiero od 2016 r. Dokument przyjęła sejmowa komisja polityki społecznej. Protestujący w Sejmie rodzice domagają się wzrostu świadczenia do wysokości minimalnej pensji od tego roku.

RIRM/PAP

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl