Posłowie wysłuchają informacji o działalności KRS za rok 2016

Posłowie wysłuchają dziś informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa za rok 2016. W ostatnich miesiącach o instytucji tej było głośno, w związku z reformą sądownictwa prowadzoną przez Zjednoczoną Prawicę.

Jedną z ustaw, które pod koniec lipca zawetował prezydent Andrzej Duda była właśnie nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co więcej, większość jej członków sprzeciwiała się zmianom.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zasiadająca w KRS poseł Krystyna Pawłowicz podkreślała, że ma zastrzeżenia, co do działalności Rady.

Posłanka zwróciła uwagę m.in. na uniemożliwianie uczestniczenia w posiedzeniach KRS posłom, stronniczość w podejmowaniu decyzji o nominacjach oraz upolitycznienie instytucji.

Krajowa Rada funkcjonuje w sposób, który zupełnie marginalizuje udział posłów. Przyjmowane są kandydatury, które – też chcę przypomnieć właśnie w zeszłym roku 10 kandydatur – pan prezydent odrzucił. Miał bardzo poważne zastrzeżenia. Tutaj my (jako posłowie) na to nie mamy wpływu i jesteśmy potem ujmowani, jako osoby, które głosują za tym. Rada jednomyślnie – pewnie, że jak nas nie ma i głosują sami sędziowie to jednomyślnie. Inna rzecz jest taka, że KRS absolutnie wkroczyła na grunt polityczny, a zwłaszcza nasz kolega pan Żurek, zupełnie stał się reprezentantem interesów opozycji totalnej. KRS przyjmowała wiele uchwał, które miały czysto polityczny charakter. Działania, które KRS podejmuje, są nie do zaakceptowania – mówiła Krystyna Pawłowicz.

KRS składa się obecnie z 25 członków. W jej skład wchodzą m.in. I Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, czterech posłów wybranych przez Sejm oraz dwóch senatorów wybranych przez Senat.

Do najistotniejszych zadań KRS należy m.in. opiniowanie aktów normatywnych dotyczących sądownictwa i sędziów oraz rozpatrywanie i ocena kandydatur do pełnienia urzędu sędziowskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl