fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Posłowie o funkcjonowaniu ustawy o SKOK-ach

Na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu, Sejm wysłucha sprawozdania komisji finansów o funkcjonowaniu ustawy o SKOK-ach. Sprawozdanie przedstawi szef specjalnie powołanej do zbadania sprawy SKOK-ów podkomisji poseł Marcin Święcicki z PO.

Parlamentarzyści platformy chcą powołania komisji śledczej ws. SKOK. Na posiedzeniu komisji odrzucono jednak wniosek mniejszości, którego autorami są posłowie PiS-u. Politycy największej partii opozycyjnej podnoszą, że PO rozgrywa sprawę SKOK-ów w kampanii wyborczej.

Poseł Maria Zuba, członek sejmowej komisji, podkreśla, że będzie domagała się, aby uwzględniono sprawozdanie przygotowane przez opozycję.

– Ono tak naprawdę jest odbiciem, odwzorowaniem tego, jak przebiegały obrady poszczególnych podkomisji, o czym dyskutowano i jakimi zagadnieniami się interesowano. Natomiast to, co zrobił pan Święcicki, to tak naprawdę bez tych posiedzeń mógł napisać to sprawozdanie. Napisał je pod zapotrzebowanie PO i przyjaciół z WSI – powiedziała Maria Zuba.

Posłowie PiS-u podkreślali, że prace w podkomisji były prowadzone w taki sposób, by uniemożliwić wyjaśnienie sytuacji w SKOK Wołomin.

Śledztwo w sprawie afery w wołomińskiej Kasie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim. Zatrzymano już kilkadziesiąt osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i wyłudzania kredytów. Ich głównym zadaniem było wyszukiwanie tzw. słupów, czyli osób, na których dane wyłudzano kredyty. Przestępcy mieli wyłudzić co najmniej 183 mln zł ze SKOK-u Wołomin.

RIRM

drukuj