Posłowie będą rozmawiać z farmaceutami na temat rynku leków w Polsce

Posłowie oraz przedstawiciele branży farmaceutycznej będą dziś rozmawiać na temat przyszłości rynku leków w Polsce. Konsultacje odbędą się w ramach obrad Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Podstawą debaty będzie  projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, który ma ochronić małe apteki przed dominacją dużych sieci.

Przewodniczący zespołu poseł Adam Abramowicz podkreśla, że dyskusja będzie dotyczyła m.in. ludzi kupujących leki.

– Jeżeli przeregulujemy tę dziedzinę, czyli wprowadzimy takie zasady, że ci, którzy prowadzą apteki, będą mieli zapewniony brak konkurencji ta konkurencja będzie utrudniona. To może się to zakończyć tym, że dostęp do leków będzie utrudniony, apteki nie będą powstawały tam, gdzie klienci ich potrzebują, a także mogą pójść do góry ceny. Myślę, że nastąpi jakaś regulacja, ale trzeba zadbać o to, żeby nie była to regulacja za mocna, żeby pacjenci mieli dostęp do aptek, żeby ceny tych leków były dostępne dla normalnego Polaka – wskazuje Adam Abramowicz.

Zapowiadane zmiany w prawie farmaceutycznym wzbudziły sprzeciw części sieci aptecznych.

Krytycznie wypowiadają się one m.in na temat przepisów, które mają uchronić rynek przed ekspansją zagranicznego kapitału poprzez ograniczenie liczby aptek prowadzonych przez jednego właściciela.

RIRM

drukuj