Poseł Waszczykowski: Powodem wizyty Kerry’ego były nasze pieniądze

Wydaje się, że głównym powodem przyjazdu Kerry’ego było zainteresowanie polskimi pieniędzmi, które mogą być przeznaczone w najbliższych latach na armię – mówi poseł Witold Waszczykowski.

Amerykański sekretarz stanu podczas wtorkowej wizyty w Polsce spotkał się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.

Głównymi tematami rozmów były; tarcza antyrakietowa, współpraca w NATO oraz ochrona prywatności w internecie. Amerykański dyplomata zadeklarował, że ok. 2018 r. będzie działała w Polsce tarcza antyrakietowa.

Część politologów podkreśla jednak, że po tej wizycie trudno mówić o przełomie w jakiejkolwiek kwestii. Poseł Witold Waszczykowski, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych akcentuje, że była to wizyta rekonesansowa.

– Wydaje się że głównym powodem przyjazdu Kerry’ego było zainteresowanie strony amerykańskiej polskimi pieniędzmi, które mogą być przeznaczone w najbliższych latach na armię bądź na inne inwestycje. Wydaje się, że Kerry chciał uzyskać taką informację czy deklarację od strony Polskiej na ile będziemy inwestować i czy w nowych przetargach, które będziemy rozpisywać, m.in. na zbrojenia, stanowisko amerykańskie i udział amerykańskich firm będzie uwzględniony. Wydaje mi się, że uzyskał jedynie bardzo ogólnikowe potwierdzenie, stąd te kwaśne miny na konferencjach końcowych – komentuje Witold Waszczykowski.

RIRM 

drukuj