Kerry spotka się z Putinem, by mówić m.in. o Iranie, Syrii i Ukrainie

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się we wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Politycy będą rozmawiać na temat Iranu, Syrii i Ukrainy, a także o innych sprawach – poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. 

„Podróż jest częścią naszych starań służących utrzymaniu bezpośrednich kanałów komunikacji z władzami Rosji i jasnemu przekazaniu naszego stanowiska” – poinformowała w pisemnym oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf.

Rosyjskie media informują, że Kerry ma też rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Rosyjski MSZ pisze, że Moskwa liczy na to, że wizyta sekretarza stanu USA posłuży sprawie normalizacji stosunków dwustronnych. Zdaniem rosyjskiej agencji Ria-Nowosti, która powołuje się na źródła dyplomatyczne, obecna wizyta Kerry’ego będzie „bardzo symboliczna”.

W ubiegłym tygodniu o planowanych rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji i możliwym spotkaniu Kerry’ego z prezydentem Władimirem Putinem informowały rosyjskie media, powołujące się na źródła na Kremlu i w rosyjskim MSZ.

Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.

Mimo iskrzenia na linii Moskwa-Waszyngton, szefowie dyplomacji dwóch krajów utrzymują stałe kontakty – osobiste i telefoniczne. Poprzednio widzieli się w marcu w szwajcarskiej Lozannie przy okazji rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Przez telefon po raz ostatni konferowali 5 maja z inicjatywy Waszyngtony. Głównym tematem rozmowy była sytuacja w Donbasie.

Agencje piszą, że po rozmowach w Soczi z Putinem i Ławrowem Kerry uda się do Antalyi w Turcji, na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl