Macedonia – 30 osób oskarżonych o terroryzm po piątkowych starciach

30 osób zostało oskarżonych w poniedziałek w Macedonii o terroryzm po piątkowych krwawych starciach z policją uzbrojonych Albańczyków z Kosowa i miejscowych Albańczyków w Kumanowie.

W walkach zginęło 8 macedońskich policjantów i 14 członków oddziału terrorystycznego.

Zatrzymanych oskarżono o „terroryzm oraz zagrożenie porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa kraju”. Część osób oskarżono także o „nielegalne posiadanie broni i materiałów wybuchowych. Wszystkich aresztowano na 30 dni” – ogłosiła prokuratura w komunikacie.

Według macedońskiej prokuratury wśród 30 oskarżonych jest „18 kosowskich Albańczyków, 11 obywateli Macedonii, w tym dwie osoby mieszkające w Kosowie, oraz mieszkaniec Niemiec pochodzący z Albanii. Większość z nich znalazła się w Macedonii nielegalnie”.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik MSW Iwo Kotewski, część terrorystów nosiła mundury rozwiązanej kosowskiej partyzantki – Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK). „Zneutralizowaliśmy jedną z najgroźniejszych grup terrorystycznych na Bałkanach” – mówił Kotewski. Dodał, że w trakcie operacji, w której użyto m.in. pojazdów opancerzonych, nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Premier Macedonii Nikoła Grujewski powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że grupa ponad 40 terrorystów planowała atak na instytucje państwowe, imprezy sportowe i centra handlowe. Twierdził, że mieli oni doświadczenie w walkach, które zdobyli zarówno na Bałkanach, jak i na Bliskim Wschodzie.

Kumanowo, gdzie w albańskiej dzielnicy doszło w piątek do ataku na miejscowy posterunek policji, położone jest w pobliżu granicy z Kosowem. Z dzielnicy tej, która na kilkadziesiąt godzin stała się bastionem terrorystów, ludność uciekła ze swych domów, lecz w poniedziałek mogła już do nich wrócić.

Starcia w weekend w Kumanowie były najgwałtowniejsze od czasu rebelii albańskiej mniejszości w 2001 roku, zakończonej po pół roku podpisaniem ugody. Etniczni Albańczycy domagali się wtedy rozszerzenia swych praw.

W Macedonii, liczącej 2,1 mln mieszkańców, prawie jedna czwarta to Albańczycy.

PAP / RIRM

drukuj