Kolejne strajki w Grecji

W ramach protestów przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu i wysokiemu bezrobociu podjęto w Grecji w środę kolejne strajki, obejmujące głównie sektor publiczny. 

Termin akcji strajkowej wybrano tak, by zbiegła się ona w czasie z wizytą przedstawicieli „trojki” zagranicznych kredytodawców Grecji. Wspólna delegacja Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego ma zbadać, czy grecki rząd dotrzymuje zobowiązań w dziedzinie reform budżetowych, co jest warunkiem udzielania mu dalszej pomocy.

Pracownicy państwowi, nauczyciele i kolejarze przerwali pracę na 24 godziny, natomiast strajk kierowców ateńskich autobusów potrwa sześć godzin. Lekarze w szpitalach zajmują się tylko przypadkami nagłymi. Poważne zakłócenia wystąpiły również w żegludze przybrzeżnej.

O godzinie 11 czasu polskiego ma się rozpocząć trzygodzinny strajk personelu lotnictwa cywilnego, co spowoduje odwołania i opóźnienia lotów – przede wszystkim w komunikacji z greckimi wyspami. Zamknięto też szereg muzeów. Na godziny południowe planowane są demonstracje w kilku miastach.

Będące organizatorami środowej akcji dwie największe greckie centrale związkowe GSEE i ADEDY określają ją jako strajk generalny, ale nie wydaje się to ścisłe. W proteście nie biorą udziału pracownicy supermarketów, taksówkarze, maszyniści metra, handlowcy i personel hoteli.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl