fot. PAP/Rafał Guz

Poseł PiS: Chcemy, by m.st. Warszawa wytłumaczyło składowanie rur w obszarze Natura 2000

Chcemy, aby miasto wytłumaczyło się ze składowania rur w obszarze Natura 2000; będziemy domagać się także ich zabrania – zapowiedział w piątek poseł PiS Paweł Lisiecki. MPWiK potwierdziło, że rury pochodzą z wymiany magistrali wodociągowej i zapowiedziało ich usunięcie w ciągu kilku dni.

Dostaliśmy informację od mieszkańców o tym, co dzieje się w okolicach Mostu Świętokrzyskiego, że są tam składowane różnego rodzaju odpady. Postanowiliśmy zbadać tę sprawę. Wygląda na to, że odpady jednej z miejskich spółek są składowane przy Moście Świętokrzyskim” – mówił w piątek na konferencji prasowej poseł PiS Paweł Lisiecki. Dodał, że chodzi m.in. o kilka składowisk rur.

Nie mamy jeszcze informacji prezydenta Warszawy, do którego wystosowałem zapytanie kto jest właścicielem tych rur i na jakich zasadach je składuje. Wygląda na to, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, którego przedstawiciele pojawili się dzisiaj z rana i dokonali odsunięcia słupków prowadzących do obszaru Natura 2000, przyjechali tutaj zbadać sprawę, czy to nie są właśnie ich rury” – zaznaczył polityk.

Paweł Lisiecki podkreślił, że będzie domagał się, by miasto wytłumaczyło składowanie rur w obszarze chronionym Natura 2000. Chce także, by miasto wytłumaczyło jak to się stało, że MPWiK – które jak zaznaczył, najprawdopodobniej jest właścicielem rur – dostało zgodę na ich składowanie.

Będziemy domagali się również zabrania tychże rur” – powiedział Paweł Lisiecki.

Z kolei szef klubu PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz zaznaczył, że chciał, by sprawa składowania rur była poruszona na czwartkowej sesji rady miasta, ale – jak mówił – głosami radnych Koalicji Obywatelskiej punkt dotyczący informacji prezydenta w tej sprawie został zdjęty.

Nie mamy przestrzeni do rozmowy, nie ma demokracji, nie jest przestrzegana zasada tego, żeby radni mogli rozmawiać” – mówił Cezary Jurkiewicz.

Jak poinformowało MPWiK w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu, rury pochodzą z inwestycji związanej z przebudową Mostu Gdańskiego, którą MPWiK realizuje wspólnie z PKP PLK S.A. W ramach prac przewidziano również wymianę magistrali wodociągowej.

Umowa na budowę nowej magistrali wodociągowej w ramach wspólnej inwestycji PKP PL S.A. i MPWiK została podpisana w listopadzie 2018 r. z firmą INTOP Sp. z o.o. (lider) i jest obecnie realizowana. Zakres prac obejmuje demontaż stalowej magistrali oraz zamontowanie nowego przewodu z żeliwa sferoidalnego o średnicy 30 cm” – czytamy w oświadczeniu.

Jak zaznaczono, „tego rodzaju roboty budowlane wymagają demontażu elementów i ze względu na ich gabaryty są składowane przed przeniesieniem w miejsce docelowe”.

W związku z powyższym, elementy starej magistrali wodociągowej zostaną w najbliższych dniach usunięte z zajmowanego obecnie terenu” – zapewniono.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl