fot. PAP

Pos. Kownacki odwołany z funkcji szefa podkomisji ws. ogródków działkowych

Politycy PO wraz z Solidarną Polską odwołali posła Bartosza Kownackiego z funkcji przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej Sejmu ws. ogródków działkowych. Nową przewodniczącą komisji została poseł Krystyna Sibińska z PO.

Za powołaniem nowego szefa głosowały Platforma Obywatelska i Solidarna Polska.

– To było do przewidzenia. Natomiast zaskoczyła mnie całkowicie koalicja, która się zawiązała; dlatego, że w sprawie przyszłości ogrodów działkowych udało się w Sejmie zbudować koalicję wszystkich przeciwko Platformie. Wydawało się, że Platforma Obywatelska jest osamotniona w tej sprawie ze względu na to, że szkodzi przyszłości ogrodów działkowych oraz że zarówno jej projekt jak i jej sposób prac nad tym projektem zakończy się. Moje zwycięstwo jako kandydata na przewodniczącego dawało szansę na to, że ustawa zostanie szybko uchwalona. Niestety w dniu dzisiejszym powstała bardzo dziwna koalicja, która jednak potwierdza to, z czym w ostatnim czasie mamy do czynienia. Za moim odwołaniem głosowała wyłącznie Platforma Obywatelska i poseł z Solidarnej Polski – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

Poseł dodał tym samym, że Solidarna Polska podała rękę osobom, które w wielu sprawach szkodzą Polakom. Polityk liczył, iż prace komisji zostaną zakończone w najbliższy piątek. Tymczasem nowa przewodnicząca z PO przerwała dzisiejsze obrady do piątku. Mało tego, obrady te będą mieć miejsce tylko i wyłącznie na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości.

– To jest bardzo przykre, bo jeżeli nawet Solidarna Polska z jakichś powodów uznała, że personalnie nie mogę być przewodniczącym, to jednak wydawało się, że jest szansa w polskim Parlamencie na osamotnienie Platformy Obywatelskiej w tak ważnej sprawie. Okazało się jednak, że Solidarna Polska podała rękę osobom, które w wielu sprawach, ale także w sprawie ustawy o ogródkach działkowych szkodzą ich przyszłości. Zwołując posiedzenie komisji liczyłem na to, że w piątek po południu prace tej komisji zostaną zakończone. Niestety nowa przewodnicząca z PO od razu po wyborze na stanowisko przewodniczącej zwołała prezydium tejże podkomisji i następnie przerwała obrady do piątku – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

To oznacza, że w tym tygodniu najprawdopodobniej nie zakończą się prace nad projektem ustawy o ogrodach działkowych. Do jutra do południa posłowie mogą zgłaszać poprawki, którymi będę się zajmować na piątkowym posiedzeniu.

Kolejne posiedzenia najprawdopodobniej odbędą się w przyszły wtorek i piątek. PO chce, aby na koniec przyszłego tygodnia albo pod koniec lipca powstało sprawozdanie z prac podkomisji. Następnie po wakacjach parlamentarnych ustawą zajmą się połączone komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego.

RIRM

drukuj