fot. PAP/Adam Warżawa

Portal TVP Info: podczas pobytu Stefana W. w zakładach karnych, były one lustrowane; nie było zastrzeżeń

W latach 2016 i 2017 dwukrotnie były lustrowane zakłady karne, w których przybywał Stefan W., który zabił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W ramach nadzoru, sędziowie wizytatorzy sprawdzali prawidłowość ich funkcjonowania; nie stwierdzono nieprawidłowości – podał w sobotę portal TVP Info.

Jak wynika z rozporządzenia ministra, „nadzór nad legalnością i prawidłowością przebiegu wykonywania kary pozbawienia wolności, kary aresztu, tymczasowego aresztowania, zatrzymania oraz środka zabezpieczającego związanego z umieszczeniem w zakładzie zamkniętym, a także kar porządkowych i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności, zwany dalej >>nadzorem penitencjarnym<<, sprawuje sędzia penitencjarny sądu okręgowego, w którego okręgu wykonywane są te kary lub środki” – podkreślono w portalu TVP Info.

Według TVP Info, w przypadku Stefana W., zakłady karne, w których przybywał w latach 2016 i 2017, były dwukrotnie lustrowane. Sędziowie wizytatorzy bezpośrednio zapoznawali się z jego sytuacją w tych zakładach karnych – zaznaczono.

Jak wynika ze sprawozdania sędziego Mariusza Pasternaka – wizytatora Sądu Okręgowego w Warszawie (z dn. 20 listopada 2017 r.), który kontrolował Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce, zakład ten „prawidłowo wykonywał obowiązki informacyjne związane z zakończeniem odbywania kary przez przestępców, do kategorii których kwalifikował się Stefan W.”. Sędzia wizytator ocenił także za prawidłowe działania Służby Więziennej w zakresie zdiagnozowania i leczenia jego choroby psychicznej – podałaoTVP Info. Dodano, że w podsumowaniu sędzia wizytator nie wydał zaleceń pokontrolnych.

Podobną lustrację, jak wyjaśniono, przeprowadził sędzia Piotr Matuszewski – wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku, którego sprawozdanie pochodzi z 14 lipca 2017 r.

„Sędzia dokonał oceny opieki nad Stefanem W., który wskazany był jako więzień, który nieodpłatnie został zatrudniony przy kopertowaniu na terenie jednostki penitencjarnej, tzn. rozdzielał wewnętrznie pocztę w tym więzieniu” – wskazano.

We wnioskach – jak zauważono – sędzia również nie wskazał na wątpliwości związane ze stanem psychicznym Stefana W.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl