fot. PAP/EPA

Poroszenko przedstawi plan pokojowy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w czwartek, że dziś zostanie zaprezentowany jego plan pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie kraju, gdzie trwają walki z prorosyjskimi bojownikami.

Fragmenty tego planu Poroszenko przedstawił w czwartek wieczorem, podczas spotkania z władzami obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie trwa prorosyjska rebelia.

Wiadomo, że plan składa się z 14 punktów. Prezydenckie służby prasowe przekazały, iż mówi on o konieczności przeprowadzenia reformy konstytucji, która doprowadzi do decentralizacji władzy w państwie.

Prezydent zrezygnuje z prawa mianowania gubernatorów i szefów administracji rejonowych (powiatowych), zostaną przeprowadzone wcześniejsze wybory lokalne. Wyłonieni w wyborach deputowani (radni) powołują radę lokalną, która z kolei sformuje komitet wykonawczy – czytamy w komunikacie.

„Naszym celem nie jest wojna, lecz pokój” – powtórzył Poroszenko. Dodał, że we współpracy z partnerami z UE opracowany został program stworzenia nowych miejsc pracy w Donbasie oraz projekt programu gospodarczej odbudowy tego regionu.

Prezydent podkreślił, że zmianie ulegnie sposób finansowania władz lokalnych. „25 procent podatku dochodowego powinno pozostawać na miejscu, co będzie czynnikiem stymulującym” – oświadczył Poroszenko.

W środę szef państwa zapowiedział, że siły rządowe Ukrainy w trybie jednostronnym przerwą działania bojowe na wschodzie kraju, żeby dać prorosyjskim separatystom możliwość złożenia broni.

Poroszenko wskazał, że okres przerwania ognia będzie bardzo krótki i że powinno w tym czasie dojść do rozbrojenia nielegalnych formacji zbrojnych i do przywrócenia ładu w regionie.

Prezydent powiedział też, że władze Ukrainy proponują amnestię dla tych, którzy złożą broń, a nie dopuścili się ciężkich przestępstw. Zapowiedział, że zaproponuje korytarz, którym rosyjscy najemnicy będą mogli opuścić bez broni terytorium Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj