fot. PAP/EPA

Poroszenko i Merkel uzgodnili spotkanie szefów MSZ „normandzkiej czwórki”

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej ustalili, że pod koniec listopada dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych tzw. normandzkiej czwórki.

Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Według jej komunikatu rozmówcy omówili przez telefon stan realizacji mińskich porozumień, odnotowali pogorszenie się stanu bezpieczeństwa w Donbasie i wskazali na znaczenie przestrzegania przez prorosyjskich bojowników zasad zawieszenia broni w regionie.

Spotkania w tzw. formacie normandzkim to rozmowy przedstawicieli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, w tym także przywódców tych państw, na temat uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Tzw. czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Na pierwszym od ponad roku październikowym spotkaniu na szczycie czwórki normandzkiej w Berlinie uzgodniono, że powstanie mapa drogowa, ustalająca kolejność przyszłych działań w celu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Służba prasowa prezydenta Poroszenki poinformowała, że uwagę w jego rozmowie telefonicznej z kanclerz Merkel zwrócono też na kwestię likwidacji przez Unię Europejską obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy i że kanclerz Niemiec potwierdziła, iż tryb bezwizowy zacznie działać, gdy tylko wewnątrz UE wejdzie w życie tzw. hamulec bezpieczeństwa; chodzi o zasady ułatwiające zawieszanie przez stronę unijną porozumień o ruchu bezwizowym.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że w rozmowie omówiono także sprawę bezpieczeństwa energetycznego i przygotowanie do szczytu Ukraina-UE, który ma się odbyć w czwartek, 24 listopada, w Brukseli.

PAP/RIRM

drukuj