fot. Karolina Sabaj

W poniedziałek Komisja PE zajmie się rezolucją ws. Polski

W najbliższy poniedziałek Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE będzie głosowała nad nową rezolucją w sprawie praworządności w Polsce – wynika ze źródeł PAP.

Dokument ma być poparciem dla decyzji Komisji Europejskiej, która w grudniu ubiegłego roku uruchomiła wobec naszego kraju art. 7 unijnego traktatu.

Procedura wszczęta przez Komisję była później powodem wycofania się PE z własnego wniosku w tej sprawie. Mimo to PE nadal planuje zajmować się Polską i pracuje nad nową rezolucją w sprawie rzekomego łamania demokracji w naszym kraju.

Politolog Katarzyna Cyganik przypomina, że Bruksela cały czas stosuje wobec naszego kraju inne standardy i zapomina, że nie jesteśmy jedynym państwem członkowskim, które obecnie wdraża reformy dotyczące sądownictwa.

Również we Francji prezydent Emmanuel Macron zapowiedział daleko idące reformy m.in. likwidację Trybunału Sprawiedliwości Republiki. Jest to o tyle ważne, że Trybunał Sprawiedliwości Republiki zajmuje się takimi sprawami jak chociażby nadużycia władzy. Nie ma tutaj żadnych głosów, że może to być zagrożenie dla demokracji, czy praworządności. Należy zadać sobie pytanie skąd takie różnego rodzaju standardy dla poszczególnych państw europejskich – akcentuje politolog.

Nowa rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski ma być oprócz poparcia dla grudniowej decyzji KE także wsparciem dla jej dążeń, by polskie władze odpowiedziały na problem praworządności i wezwaniem dla Rady UE, żeby zajęła się tą sprawą.

Rezolucja po tym jak przegłosuje ją parlamentarna komisja wolności będzie musiała zostać jeszcze przyjęta i zatwierdzona na posiedzeniu plenarnym PE.

RIRM

drukuj